en-UStr-TR
Language
Search
× Search

 Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı 

.


Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA)  Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, KKTC’deki Temel Yatırım Alanları ve Öne Çıkan Yatırım Fırsatları hakkında bilgi verdi.

Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, KKTC’deki Temel Yatırım Alanları ve Öne Çıkan Yatırım Fırsatları hakkında bilgi verdi.

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ile Doğu Akdeniz Politika Derneği’nin (DAPD) birincisini düzenlediği “Türkiye ve KKTC Yatırım ve İş Birliği Konferansı” 28 Şubat 2019, Perşembe günü Merit Royal Premium Otel, Girne’de gerçekleştirildi.

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ile Doğu Akdeniz Politika Derneği’nin (DAPD) birincisini düzenlediği “Türkiye ve KKTC Yatırım ve İş Birliği Konferansı” 28 Şubat 2019, Perşembe günü Merit Royal Premium Otel, Girne’de gerçekleştirildi.

TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, DAPD Başkanı Daryal Batıbay, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’ nin açılış konuşmaları ile başlayan konferansta, üç farklı konu ve konuşmacılar eşliğinde KKTC ve TC ‘deki iş ve yatırım ortamına ilişkin konular tartışıldı.

Konferansın birinci oturumu; Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin konuşması ile başladı. Oturumda, moderatör Kıbrıs Türk Ticaret Odası eski  Başkanı Erdil Nami eşliğinde, konuşmacılar; Demet Sabancı Çetindoğan (TİKAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı), Fikri Toros (KKTC Meclis Mali İşler Komisyonu Başkanı), Mustafa Rumeli (TC Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı), Ebru Kaptan Sertoğlu (Başbakanlık Yatırım Geliştirme Ajansı Direktörü), Ayşe Cevahir Ersoy (TİKAD Yönetim Kurulu Üyesi) ve Vargın Varer (Kıbrıs Türk  Ticaret Odası Üyesi) ,“KKTC’de iş ve yatırım olanak ve sorunlarını tartıştı.

İlk oturumun konuşmacılarından biri olan YAGA direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu; KKTC’deki sosyo-ekonomik veriler hakkında verdiği bilgiler ile birlikte, KKTC’deki temel yatırım alanları olarak; öne çıkan bazı yatırım fırsatları hakkında bilgi verdi. Sertoğlu, “…Başlıca yatırım alanlarımız; turizm sektöründeki kitle ve özel ilgi turizmi, yükseköğrenim sektörü, tarım, tarımsal sanayi sektörü ve enerji sektöründeki alternatif enerji sektörü ’dür. Ulusal yatırım hedeflerimiz arasında, katma değeri yüksek hafif sanayi yatırımları başı çekmelidir. YAGA olarak yatırımcılara destek vermeye hazırız ve özellikle Teknoloji ve Ar-Ge yatırımları için ülkemizde hem teknik hem de beşeri sermayemiz hazırdır, yatırımcıları bekliyoruz” diye belirtti.

Birinci oturum sonrasında yer alan öğlen yemeğinde; KKTC Başbakanı Tufan Erhürman katılımcılara ülkemizdeki yakın dönemde gerçekleşen çalışmalar ve gündemdeki reform ve uygulamalar hakkında bilgi verdi. Erhürman; “KKTC’nin yeni bir turizm ve yatırım stratejisine ihtiyacı var. Bu alanda da KKTC ve TC ‘nin birlikte çalışmalara başlaması gerekiyor.” diye belirtti.

Turizm ve Çevre Bakanı Müsteşarı İsmet Esenyel, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın açılış konuşmalarını yaptığı, “KKTC ve Turizm” konu başlığında gerçekleştirilen konferansın ikinci oturumunda; moderatör olarak, Yakın Doğu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülen Saner ve konuşmacı olarak; Mert Dorman (THY Kurumsal Pazarlama ve Dağıtım Kanalları Başkanı, Hediye Güral Gür (TİKAD Genel Sekreteri), Erkan Kilim (Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı), Dimağ Çağıner (Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı), Faiz Camgöz (Kıbrıs İş insanları Yatırım ve Ekonomi Derneği kurucu üyesi) ve Meryem Çerkez ( Korineum Golf & Beach Resort) yer aldı.

Konferansın son oturumunda; “KKTC’nin İkinci Ana Sektörü: Yüksek Öğretim” başlığı ele alındı. Moderatörlüğünü; Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak (TİKAD Başkan Yardımcısı)’ın yaptığı oturumda, konuşmacılar ;Prof. Dr. Umay Türkeş Günay (Girne Amerikan Üniversitesi Rektör Danışmanı - YÖDAK önceki dönem üyesi), Prof. Hasan Ali Bıçak (YÖDAK önceki dönem Başkanı -Rauf Denktaş Üniversitesi Rektörü), Prof. Dr. Ali Cevat Taşıran ( ODTÜ Kuzey Kıbrıs ), Prof.Dr Ahmet Bülent Göksel (İlim Üniversitesi Rektörü) yüksek öğretimdeki güncel konularla birlikte önümüzdeki süreçte olası gelişmeler tartışıldı.


KKTC ve TC kamu ve özel sektör temsilcileri ile birlikte ilgili sivil toplum örgüt temsilcilerinin katılım gösterdiği konferans; üç oturumunun tamamlanmasının ardından, verilen resepsiyon, gala yemeği ve plaket takdimi ile son buldu.

Previous Article Türkiye Cumhuriyeti Hazine Kaynaklı Esnaf Kredisi Halkbank üzerinden KKTC Esnafına da açıldı.
Next Article "KKTC'DE GİRİŞİMCİLİK PROJESİ GÖRÜNÜRLÜK GÖSTERGELERİ" VERİLDİ
Print
161

.


«Mayıs 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6
80099

YAGA, İstanbul'da düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'nda KKTC'yi temsil etti

2012 yılından itibaren T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası; T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, Estonya Eski Devlet Başkanı Toomas Hendrik Ilves, Türkiye ihracatçılar Meclisi başkanı ve üyeleri, TC Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı, TC Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı katılımları ile Shazam Kurucu Ortağı başta olmak üzere uluslararası başarılı girişimcilerin katılımıyla gerçekleşti.

Devamı
789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789

Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2019 Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı
Back To Top