en-UStr-TR
Language
Search
× Search

 

Kuzey Kıbrıs Hakkında


Yararlı Bilgiler 


Bankacılık

Kuzey Kıbrıs’da bankalar; yerel bankalar ve yabancı bankaların şube bankaları olarak faaliyet   göstermektedirler. İşlemler birçok para cinsinden yapılabilmektedir. KKTC Merkez Bankası para,   kredi ve döviz kuru politikalarından sorumludur.

 

Hayat Pahalılığı

Batı Avrupa’da birçok ülke ile karşılaştırıldığında, Kuzey Kıbrıs’da hayat  pahalılığı daha düşüktür.

 

Havalimanları

Kuzey Kıbrıs’a yapılan uçuşlar, Lefkoşa’nın 12 km doğusunda bulunan Ercan Havalimanından  yapılmaktadır. Doğu’da bulunan Geçitkale Havalimanı zaman zaman alternatif olarak kullanlmaktadır. Bu Havalimanlarına ilave olarak  yakın olması nedeni ile Larnaka Havalimanı da   kullanılabilmektedir.

 

İletişim

Uluslararası arama kodu +90 dır. Şehirlerde, kasabalarda bulunan internet cafelerden ve birçok   turizm tesisinden internete erişim sağlanabilmektedir.

 

Trafik

Trafik, Kıbrıs’ın İngiliz Kolonisi olduğu dönemden bu yana sol şeritten akmaktadır.

 

İklim

Adanın iklimi tipik bir Akdeniz iklimidir. Yazları kuru ve sıcak, kışları ise yağışlı ve ılıktır. Mayıs ile   Ekim arası kuru ve sıcak, Temmuz,  Ağustos aylarında ise çok  sıcak,  Aralık ve Mart ayları arası   yağmurlu geçmektedir. Nisan ayı ise ılık ve hoştur.


Lisan 

Kıbrıslı Türklerin anadili Türkçedir. İngilizce dili  ise yaygın olarak kullanılmaktadır.


Para Birimi

Resmi para birimi Türk Lirası’dır (TL). İngiliz Sterlini, Euro ve ABD Doları  bankalar ve döviz   büroları tarafından değiştirilmekte ve marketlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Şehirlerde,   birçok bankanın banka ve  kredi kartları ile para çekilebilen ATM para noktaları bulunmaktadır. Kredi   kartları birçok otelde, restorantta ve alışverişlerde kullanılmaktadır.


Zaman Dilimi

GMT + 2


 

 Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı 

Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2019 Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı
Back To Top