Search
en-UStr-TR
Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı Direktörü Ebru Kaptan SERTOĞLU ve beraberindeki heyet Kuzey İrlanda’da üst düzey temaslarda bulundu.
Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA)
/ Haber Kategorisi: Uncategorized

Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı Direktörü Ebru Kaptan SERTOĞLU ve beraberindeki heyet Kuzey İrlanda’da üst düzey temaslarda bulundu.

YAGA; Kuzey İrlanda’daki yatırım ajansı, tek durak ofisi, iş geliştirme ve kuluçka merkezi modellerine yönelik iyi uygulama örneklerini yerinde inceleyerek, ülkemizde de uygulanabilecek benzer çalışmalara ilişkin ilk adımları attılar.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Kuzey İrlanda Yurtdışı İşbirliği  - Northern Ireland Cooperation Overseas (NI-CO) tarafından yürütülen İnovatif Girişimcilik Projesi kapsamında, YAGA temsilcileri, Kuzey İrlanda’daki yatırım ajansı, iş geliştirme ve kuluçka merkezi modellerine yönelik iyi uygulama örneklerini inceleyerek ülkemizde de uygulanmasına olanak yaratılması maksadıyla, 23 Şubat – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında Kuzey İrlanda’daki ilgili kurum ve kuruluşlara çalışma ziyaretinde bulundu.

Gerçekleştirilen çalışma ziyareti kapsamında ilk olarak; Stormont Parlamento Binası’nda Kuzey İrlanda Meclisi’nden Siyasi Katılımcı Sorumlusu  ve Ekonomi Komitesi Katibi ile görüşülerek, Kuzey İrlanda devlet işleyiş modeli, kamu sektörü ve kamu-özel yatırım modelleri yapısı hakkında sunum yapıldı. Ardından, YAGA eş kurumu olan Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Invest Northern Ireland (INI) ile çalışma toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Ajans’ın yapısal dönüşümü ve yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik tek durak ofisi modelleri ve finansal destek programı uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi alındı. Ayrıca Enterprise Northern Ireland (ENI)’a, Kuzey İrlanda’daki kuluçka ve iş geliştirme merkezleri olan The Innovation Factory, Catalyst ve Omagh Enterprise Company’e  ziyaretlerde bulunuldu. Kuzey İrlanda’nın yatırımcılara yönelik yerel ve küresel çalışma yöntemleri ve yatırım teşviklerine ilişkin bilgilerin paylaşıldığı çeşitli toplantılar sonrasında, Kuzey Kıbrıs’taki yatırım iklimi ve gerçekleştirilen çalışmalar hakkında kurumlara bilgi verildi ve işbirliği olanakları görüşüldü. Ziyaret edilen kurumların yönetim yapısı ve işleyişi ile başta genç girişimci, start-up şirketlere yönelik gerçekleştirilen faaliyetler ve tek durak ofisleri yerinde incelenmiş oldu.                                                     

Programda; Derry Şehir Konseyi’nden Belediye Başkanı Michaela Boyle ile yerel yatırım modelleri ve işbirliği hakkında toplantı gerçekleştirildi. Ulster Universitesi araştırma-geliştirme kampüsü akademisyenleri ve Strule Shared Education Campus temsilcileri ile görüşülerek, Kuzey İrlanda’daki farklı şehirlerde gerçekleştirilen yatırım ve Ar-Ge çalışmaları, proje ve raporları incelendi.

Çalışma ziyareti raporunun ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılarak ülkemizde uygulanabilecek kurumsal yapı ve projelere ışık tutması hedeflenmektedir.

 

NI-CO:

Kuzey İrlanda Yurtdışı İşbirliği  - Northern Ireland Cooperation Overseas (NI-CO) ; Kuzey İrlanda kamu sektörü deneyimini uluslararası ortaklarla paylaşmak amacıyla 1992 yılında Kuzey İrlanda Hükümeti tarafından kurulmuştur. Halen, Kuzey İrlanda Hükümeti'ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren NI-CO, 1992'den beri 96 ülkede 600'den fazla proje gerçekleştirmiş ve Kuzey İrlanda kamu sektörünü uluslararası işbirliği alanında temsil etme yetkisine sahip olmuştur.

İnovatif Girişimcilik Projesi; Avrupa Komisyonu, AB'nin Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik kalkınmasına verdiği desteği sürdürmek amacıyla Northern Ireland Cooperation Overseas (NI-CO) ile 2018 yılı sonunda bir anlaşma imzalamıştır.  Üç yıllık proje, inovasyon, kapsayıcı ve girişimci katılım, toplum diyaloğu ve bilgi paylaşımına yönelik ortak alanlar açmayı hedeflemektedir. Proje, Lefkoşa sur içinde bir inovasyon merkezinin kurulması, girişimciler, yenilikçiler ve araştırmacılara hizmet sağlanması ve Kıbrıs Türk toplumundaki girişimcilik ekosistemi ve kültürünün iyileştirilmesi üzerine odaklanacaktır. Toplumlar arası diyalog ve iş birliği de teşvik edilecektir. Proje, sürdürülebilirliğin sağlanması için yerel ortaklarla çalışacak ve mevcut girişimler temelinde ilerleyecektir.  

Önceki Haber YAGA Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, 8-9 Aralık'ta İstanbul'da düzenlenen "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üst Düzey Kamu ve Özel Sektör Yatırım Konferansı"na katıldı.
Sonraki Haber YAGA-KOBİGEM tarafından eşit taksitlerle FAİZ DESTEKLİ KREDİ kullananların DİKKATİNE
Print
6460
«Mart 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Back To Top