en-UStr-TR
Language

 Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı 

Search

.


BASIN BİLDİRİSİ: Katı Atıktan Enerji Geri Kazanımı Projesi

BASIN BİLDİRİSİ: Katı Atıktan Enerji Geri Kazanımı Projesi

Katı Atıktan Enerji Geri Kazanımı Projesi:

Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA)’nın bilindiği üzere üzerinde çalıştığı projelerden biri Katı Atık yönetimi ile ilgilidir. Katı atıktan enerji üretimini içeren Katı Atık Enerji Üretim Projesi’nin geliştirilmesi ve planlanması çalışmaları son 7 aydır sürmektedir. Bahse konu projenin geliştirilmesi ile ilgili motivasyon ülkemizin içerisinde bulunduğu ve boyutları insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eder boyutta olan çöp sorunudur. Mevcut yapıda 9 belediyemiz toplayabildiği çöpü Güngör Çöplüğüne getirmekte diğer 19 belediye ise çöpü vahşi depolama olarak bilinen ‘yöntem’ .çerçeves’nde doğaya salmaktadır. Mevcut düzensiz depolama alanları yangın, kirlilik, koku ve duman gibi problemlerin yanında toprak. yeraltı su kaynakları ve hava kirliliği yaratarak insan sağlığı, diğer canlılar ve bitkiler üzerinde çok ciddi riskler oluşturmaktadır. Bu nedenledir ki yanabilen atıkların gömülerek depolanması 2000 yılında İsviçrede, 2003 yılında Danimarka’da yasaklanmıştır. Bununla birlikte işlenmemiş evsel katı atıklarının gömülerek depolanması 2004 yılında Avusturya’da 2005 yılında Almanyada yasaklanmıştır. Bu yasaklamaların nedeni çöpten dioxin, civa gibi sağlığa son derece zararlı olan maddelerin toprak ve suya sızmasındandır. Dolayısıyle bahse konu proje elektrik üretmek için değil bu tip problemleri ortadan kaldırmak için üzerinde çalışılmaktadır.

Kurulacak olan tesis, 18/2012 Sayılı Çevre Yasası ve Avrupa Birliği 2010/75/AB Sanayi Emisyon Direktifi başta olmak üzere, ilgili tüm yerel ve AB mevzuat ve yasal hükümlerine uygun olacak şekilde planlanmıştır. Bu doğrultuda seçilecek teknolojiye bağlı olarak toz, CO, oksijen, hidroklorür konsantrasyonu, TOC, ağır metal gibi önemli parametrelerin gerektiği şekilde ölçümleri yapılmasına imkan verecek teknolojiler ve izleme sistemleri kullanılacaktır. Tesis A’dan Z’ye tamamlanmadan hizmete açılması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle diğer örnek gösterilen tesislerde olduğu gibi baca filtresi ve/veya benzeri aksamlar eksik kalırsa havanın kirlenmesine yol açacak bir risk oluşması mümkün olmayacaktır.

DHV Consultants BV ve R&R Bilimsel ve Teknik Hizmetler Ltd. Şti. tarafından hazırlanan “Katı Atık Yakma Tesisleri İçin Teknolojiler ve Yer Seçimi” raporuna göre; Fransa’da 134, İtalya’da 52, Almanya’da 51, Danimarka’da 32, İsveç’te 21, İspanya’da 13, Avusturya’da 3 ve Portekiz’de inşaat halinde 2 çöp bertaraf tesisi bulunmaktadır. Bahse konu projemizde hedeflenen katı atık yönetme yöntemi Avrupa Birliği Ülkelerinde her geçen yıl dahada yayılarak artmaktadır. Bahse konu yöntem katı atık yönetme hiyerarşisinde düzenli depolamanın önünde ve daha önceliklidir, ki yukarıdada bahsettiğim gibi, bizim ülkemizde düzenli depolama sadece 9 belediyenin çöpü için yapılabilmekte ve geriye kalan 19 belediyenin çöpü yukarıdada belirttiğim gibi doğaya vahşice salınmaktadır. Ülkemizdeki katı atık problemleri burada bahsedilenlerle sınırlı değildir. Bu problemlere çok büyük ölçüde çüzüm bulma, bu projeyle mümkün olacaktır.

Diğer bir yandan ülkemize çöp ithalatı yapılacağı ile ilgili iddialar basınımıza yansımıştır. Ben herkesi temin ederim ki böyle bir hazırlık bir yana dursun böyle bir düşünce bile kesinlikle yoktur. Yürürlükteki yasalarımız çeçevesindede ülkemize çöp ithali yapmak yasaktır. Bizlerin planladığı bahse konu projemiz, çöp ithalinin önü tamamen tıkanacak şekilde geliştirilmiş ve operasyon modellemeleri yapılmıştır. Ayrıca hazırlanmakta olan şartnamelere açık ve sarih bir şekilde çöp ithalatı talebi yasaklanmaktadır. Dolayısıyle böyle bir olasılık kesinlikle yoktur.

Herkesce bilinmesini isterim ki, bu projenin net bir misyonu vardır ve hedeflediği, Halkımızın hak ettiği, katı atık yönetiminin etkin bir şekilde yapılmasına imkan verecek, düzgün bir katı atık veri tabanının oluşturulduğu, uluslararası standartlarda çöp toplama ve bertarafının yapıldığı, atık probleminden kurtulmuş TEMİZ bir ada ve daha yüksek bir YAŞAM KALİTESİ.   

 

Berkan M. TOKAR

YAGA BAŞKANI

Next Article KATI ATIK KARAKTERİZASYON ÇALIŞMASI SONUÇ RAPORU
Print
1966

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

.


«Haziran 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678

Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2018 Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı
Back To Top